Diagnostika došlapu

Link facebook Sportea

Diagnostika došlapu nám poskytne základní informace o vašem běžeckém stylu. Jedině s těmito informacemi můžeme vybrat správnou běžeckou obuv pro vás.

Hlavním cílem diagnostiky došlapu je určit míru pronace. Pronace je vnitřní rotace chodidla při chůzi nebo běhu. Je součástí přirozeného pohybu chodidla a pomáhá tlumit nárazy při došlapu. Někteří lidé pronují více, někteří méně.

  • nadměrná pronace  - chodidlo a kotník se stáčí dovnitř příliš, je přetěžována vnitřní část chodidla a řetězením se jeho špatné postavení přenáší i na nesprávnou biomechaniku kolene a kyčle.
  • nedostatečná pronace (supinace) - chodidlo a kotník rotují málo, chodidlo se tak nedokáže vypořádat s nárazy při došlapu a ty se pak přenášejí výše a mohou způsobovat bolest v kolenním a kýčelním kloubu.

Běžecká obuv je dnes konstruována v mnoha variantách pro různou míru pronace. Smyslem je snížit riziko zranění a zlepšit efektivitu běžeckého stylu. Díky diagnostice došlapu můžeme určit míru pronace a doporučit vhodný typ běžecké obuvi.

Pokud chcete odborně doporučit běžeckou obuv, navštivte naši prodejnu Sportea v Kolíně.

K diagnostice došlapu používáme software Dartfish