Jak vybrat správnou běžeckou obuv

Sportovních bot jsou mraky, ale ne všechny jsou vhodné na běhání. Jiné nároky klade na boty tenis a jiné zase házená nebo běh. Proto na tenis patří tenisová a na běhání běžecká bota. Jenže i mezi běžeckými botami je nepřeberné množství výrobců, navíc má každý ještě různě široké portfolio modelů. Tak jak se v tom vyznat? Není to zase tak složité. Každý model běžecké obuvi totiž byl konstruován podle těchto dvou případně tří kritérií:

  1. Kde s ním budete běhat (typ povrchu)
  2. Jak s ním budete běhat (rychle/pomalu/přirozeně)
  3. Jaký máte typ došlapu

1. KDE BUDETE BĚHAT

Silniční běžecké boty jsou určené na silnici a zpevněný povrch, ale zvládnou i lehký rovinatý a suchý terén (polní, lesní a parkové cesty). Podrážka je hladší a z tvrdšího materiálu pro delší životnost na asfaltu a efektivnější odval. Svršek je lehký a výrazně prodyšný.

Trailové běžecké boty naopak patří mimo zpevněné cesty do rozmanitého terénu. Podešev je s hrubším vzorkem pro lepší trakci v kopcích a na měkkém podloží. Směs podešve je měkčí pro lepší přilnavost za mokra. Svršek je pevnější pro větší odolnost proti roztržení. Většinou nižší mezipodešev a menší míra tlumení poskytuje běžci větší stabilitu při běhu po nerovnostech.

2. JAK BUDETE BĚHAT (rychle/pomalu/přirozeně)

Objemové běžecké boty poskytují větší míru tlumení, proto jsou i těžší. Určené jsou na nabíhání kilometrů ve volnějších tempech. Jsou ideální i jako jediná bota pro trénink i závody, pokud s během začínáte nebo běháte kondičně.

Tempové běžecké boty jsou lehčí, s menší mírou tlumení pro efektivní přenos energie při odrazu. Ideální pro rychlé tempové tréninky nebo závody.

Závodní běžecké boty jsou nejlehčí s minimálním tlumením pro co nejvyšší výkon. Vhodné na samotné závody. S důrazem na co nejnižší váhu souvisí i jejich poměrně krátká životnost.

Minimalistické běžecké boty vám dovolí běhat přirozeně. Jsou lehké, s nízkou a flexibilní mezipodešví, s malým rozdílem mezi výškou špičky a paty a nízkou mírou tlumení. Smyslem tohoto typu bot je umožnit chodidlu přirozeně pracovat a minimálně ho ovlivňovat.

Barefoot běžecké boty simulují běh naboso. V podstatě jde jen o svršek a podrážku bez mezipodešve. Jsou lehoučké, absolutně ohebné ve všech směrech. Jediným jejich účelem je ochrana chodidla proti mechanickému poškození (např: pořezaní chodidla atd).

3. JAKÝ MÁTE TYP DOŠLAPU

Mezi objemovými silničními botami se můžete setkat s označením neutrální nebo stabilní obuv (s podporou). Neutrální bota je určená pro běžce s neutrálním došlapem, zatímco stabilní obuv je pro běžce s došlapem pronačním. Zjednodušeně, pokud „šmajdáte“ po vnitřních stranách chodidel a míváte sešlapané boty na vnitřní straně nebo máte plochou nohu, volte boty s podporou neboli stabilní. V opačném případě pak botu neutrální. V naší prodejně můžete zdarma absolvovat diagnostiku došlapu, která pomůže při volbě vhodného typu. Více o tomto tématu se můžete dočíst v článku Diagnostika došlapu.

4. SPRÁVNÁ VELIKOST

Běžeckou obuv by jste měli zvolit o půl až číslo větší, než je vaše běžná obuv. Neřiďte se moc číslováním, protože se může mezi jednotlivými značkami dost výrazně lišit. Důležité je, aby jste měli zhruba 1 cm nadměrek před nejdelším prstem chodidla. Dostatečný nadměrek zamezí otlakům prstů a případnému černání nehtů. Zkoušet obuv je lepší odpoledne, protože během dne se chodidlo unaví, klenba se sníží a délka chodidla naroste. Důležitá je i vhodná šířka. Chodidlo by nemělo „přetékat“ z boty do stran, snižuje se životnost bot a hrozí otlaky. Pak je lepší sáhnout po jiné značce se širším kopytem.

Říká se, že barva neběhá. Proto vzhled a barvičky by měly rozhodovat až jako to poslední. Nejdůležitější je, aby jste se v nových botách cítili maximálně pohodlně. Správně zvolená a dobře padnoucí běžecká obuv je základ pro bezstarostné běhání. Naopak nevhodná obuv nebo velikost je zárukou nepříjemných potíží nebo zranění.

V naší prodejně Sportea Kolín jsme připraveni vám poskytnout odborné poradenství a pomoc s výběrem ideální obuvi pro váš běh.